Jak je možné se chránit

Primární prevence

• sexuální abstinence
Samozřejmě, že nejsnáze zabráníme infekci tak, že se vyhneme jejímu přenosu. Nemusí ale jít jen o pohlavní styk. K přenosu může dojít i při nekoitálních aktivitách (orálním sexu či mazlení).

• kondom
Samotný kondom samozřejmě není pro HPV prostupný, ale při pohlavním styku s kondomem dochází současně k významnému  kontaktu nezakrytých částí a genitální oblasti.

• očkování proti HPV
Moderní metoda, která vytvořením imunitní paměti chrání před infekcí a následným rozvojem onemocnění. Rozsah ochrany je dán počtem typů HPV, proti kterým vakcína chrání.

 

 

Sekundární prevence

• screening děložního čípku
Screening je založen na pravidelných odběrech buněk z děložního čípku. Jedná se o nebolestivý stěr, který u nás bývá prováděn ženám po zahájení pohlavního života jednou ročně. Cytologické vyšetření buněk z hrdla děložního ukáže včas na počínající nádorové změny.
V České republice neexistuje sekundární prevence na onemocnění jako je rakovina vulvy, vagíny či análního otvoru.

 

Každých 20 hodin jedna žena umírá na rakovinu děložního čípku.

 

Nejčetnější ze závažných HPV onemocnění je rakovina děložního čípku. V České republice je každý rok nově zjištěna rakovina děložního čípku asi u 1000-1100 žen a každý rok dojde k zhruba 400 úmrtím na rakovinu děložního čípku. Každých 20 hodin jedna žena umírá na rakovinu děložního čípku. Každoročně je v České republice provedeno více než 13 000 chirurgických zákroků na děložním čípku (konizace).